SCHOOLS

Champions Kakamega Boys, Kaya Tiwi wins

Reigning national rugby-fifteen-a-side schools champion Kakamega High school and Kaya Tiwi registered their wins in the opening matches of Kenya Secondary Schools Sports Association term One at Kangaru High in Embu.

Representing western region, Kakamega thrashed Northern region’s Miathene 59-13 as Coast representatives Kaya Tiwi beat Nyanza champions Barchando 68-32.

The win put Kakamega in better side ahead of tomorrow’s second match. In other matches, Central champions Alliance lost 05:17 St. Mary’s Yala of Nyanza, hosts Kangaru went down 03:45 Rift Valley champions Menengai before Galana missed to make any any score against Upperhill 62.

Coming into the national games after ten years, Meru School beat Wajir High 102-34 in boys’ basketball.

Tomorrow, world under 18 walk bronze medalist Samson Ndigiti will be taking on track in athletics championships at Kigari Teachers Training College, Embu.

Ndigiti walked to bronze in 41:25.78 during the World U18 championships last year will be seeking to defend his national title.

There will be also 10,000m, 5,000m, javelin, long jump, 2,000m steeplechase (women), and men’s pole vault, discuss, triple jump, triple jump, shot put.

KSSSA NATIONAL TERM 1 GAMES- KANGARU 2018

COLLATED DAY 1 RESULTS

RUGBY

Kakamega 59:13 Miathene

Alliance 05:17 St. Mary’s

Kangaru 03:45 Menengai

Galana 00:62 Upperhill

HANDBALL BOYS

Saniak 26:14 Mangu

Kanyawanga 41:12 NE

Lenana 15:26 Kimilili

White house 18:27 Nduluni

HANDBALL GIRLS

Kwathanze 17:26 Sega

White House 21:14 Kahuho

St. Joseph’s 68:01 NE

Moi girls 24:11 New Jogoo Rd

HOCKEY GIRLS

St Josephs 01:02 Trans Nzoia

Kerugoya 01:00 Mt. Laverna

Bura 01:01 Nyamira

Tigoi vs Moi Girls

HOCKEY BOYS

Kisumu Day 03:00 Shimo La Tewa

Musingu 03:01 Kangaru

Meru Sch 00:01 Upper Hill

St. Anthony’s 02:00 Thika

BASKETBALL BOYS

NE 34:102 Meru Sch

AgaKhan 57:68 Ambira

BASKETBALL GIRLS

Kaya Tiwi 68:32 Barchando

Moi Girls 38:75 Butere

KSSSA GAMES, KANGARU-2018

DAY 2, WEDNESDAY APRIL 11, FIXTURES

BASKETBALL BOYS

Sigalame vs Dagoreti (replay)

 

Laiser vs Sigalame

Alliance vs Dagoreti

Meru Sch vs Aga Khan

Ambira vs Wajir

BASKETBALL GIRLS

Buruburu vs Kirigara

Moi Mandera vs Loreto

Kaya Tiwi vs Butere

Barchando vs Moi Girls Eld.

HOCKEY BOYS

St. Anthony’s vs Meru Sch

Thika vs Upper Hill

Musingu vs Shimo La Tewa

Kangaru vs Kisumu Day

 

HOCKEY GIRLS

Moi Girls vs Nyamira

Bura vs Tigoi

Mt. Laverna vs Trans Nzoia

Kerugoya vs St. Joseph’s

 

HANDBALL BOYS

Nduluni vs Lenana

Kimilili vs White House

Sabunley vs Mangu

Saniak vs Kanyawanga

 

HANDBALL GIRLS

St. Joseph’s vs Kamusinga

New Jogoo vs Kutulo Wajir

White House vs Kwathanze

Kahuho vs Sega

 

RUGBY

Upper Hill vs Kangaru

Galana vs Menengai

Yala vs Kakamega

Miathene vs Alliance

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *