ATHLETICS OTHER SPORTS

Emmy Chemutai, Winnie Awuor defends titles at Teachers athletics championships

Emmy Chemutai and Winnie Awuor defended their 10,000m and Visually Impaired 8oom T11 titles respectively in the opening day of Inter-Collegiate Athletics Championships at Tambach Teachers Training College today.

Chemutai, a second year student at Mosoriot College defended her title she won last year at Thogoto, lowering her time by two minutes in the 35th edition of the games.

Collins Cheruiyot prepares to clear the last hurdle in 400m hurdles to win heat one

The 23 year old said her ambitions were to defend her title and lower time, which she achieved after facing stiff challenge from last year third finisher Fancy Chesang, who was competing on her home ground, finishing second today before new comer Lucy Jepkirui coming second.

Despite jeers from Tambach students, who were cheering one of their own, Chesang, Chemutai crossed the finish line in 37:01.9, lowering her last year’s time of 39:32.2.

“I ran one of my bets races today, lowering my time, which was a great achievement.  I am a proud girl now,” said Chemutai while her challenger Chesang who said she wanted to revenge against her but failed after beating her last year.

But cheers rendered the air as Winnie Awuor ran best race winning the 800m visually impaired T11 race, defending her title.

Guided by Eunice Ntabo, the Asumbi college student crossed the finish line timing 3:37.48 ahead of Mosriot’s Elizabeth Nelima (4:22.25) and Scola Korir (Mosoriot) recording 5:22.68.

In men’s T11, Mosoriot’s Gilbert Kirui won the race in 2:26 ahead of Asumbi’s Samuel Oduor (2:21) and Caleb Kiprotich (2:22) of Mosoriot.

Pamela Lenaola of Mosoriot won the women’s 800m T12 clocking 3:29.0 ahead of compatriot Valary Jepkosgei in 3:44.0 while John Buruk from Asumbi clocked 2:14 to win men’s category beating Elijah Kipkemboi (2:20.0) from Mosoriot and Edwin Kipkosgei to third in 2:21.0.

Kigari’s Stephen Nkaiwatei was the surprise winner of men’s 3,000m steeplechase. Nkaiwatei from Eastern region clocked 9:35.6 to claim the title ahead of Robert Silgich (10:11.5) from Mosoriot and Kitui’s Hillary Kiprop completing the podium timing 10:15.4.

Day one selected results

10,000m women

  1. Emmy Chemutai (Mosoriot)-37:01.9
  2. Fancy Chesang (Tambach)-38:20.1
  3. Lucy Jepkirui (Mosoriot)-39:07.9

400m hurdles men

Heat 1

  1. collins Cheruiyot (Kamwenja)-56.3
  2. cosmas Kemboi (Mosoriot)-58.1
  3. Hillary Kore (Migori)-58.3

Heat 2

  1. Shadrack Kibitok (Eregi)-55.5
  2. Daniel Kipkosgei (Murang’a)-56.0
  3. Philemon Ng’eno (Kericho) -57.7

400m hurdles women

Heat 1

  1. Phylis Nekesa (Chester)-72.6
  2. Annet Kaptengany (Ugenya)-73.4
  3. Simotwo Chelimo (Egoji)-79.3

Heat 2

  1. Pascaline Jepkjosgei (Tambach)-71-2
  2. Patrica Ogundo (Ugenya)-73.1
  3. Gladys Jelangat (Kigari)-74.3

800m T11 women

  1. Winnie Awuor (Asumbi)-3:37.48
  2. Elizabeth Nelima (Mosoriot)-4:22.25
  3. Scola Korir (Mosoriot)-5:22.68

800m T11 men

  1. Gilbert Kirui (Mosoriot)-2:20)
  2. Samuel Oduor (Asumbi)-2:21
  3. Caleb Kiprotich (Mosoriot)-2:22

800m T12/13 men

  1. John Buruk (Asumbi)-2:14
  2. Elijah Kipkemoi (Mosoriot)-2:20.0
  3. Edwin Kipkosgei (Mosoriot)-2:21.0

800m T12/13

  1. Pamela Lenaola (Mosoriot)-3:29.0
  2. Valary Jepkosgei (Mosoriot)-3:44.0

3,000m steeplechase men

  1. Stephen Nkaiwatei (Kigari)-9:35.6
  2. Robert Silgich (Mosoriot)-10:11.5
  3. Hillary Kiprop (Kitui)-10:15.4
Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.