SCHOOLS

More medals won as KTTC athletics ends in Tambach

Titus Muene clearing high jump

Competing in T11 category Winnie Awuor won four gold medals together with Stephen Nkaiwatei and Emmy Chemutai as Kenya Teachers Training Colleges Athletics Championships came to an end today at Tambach Teachers college in Elgeyo Marakwet County.

Coming from Asumbi College, Awuor, under the guidance of Eunice Ntabo made it four out of four wins in the championships on Thursday to strengthen her gold tally.

As visually impaired runner, Awuor won a brace today in 200m and 100m titles today to add on her 400m and 800m she won on Wednesday andTuesday respectively.

Pauline Barasa wins 100m.j

Today, she won 100m timing 16.6 ahead of Janet Nzioka from Machakos (17.4) and Nancy Gichuru’s 17.7 as she claimed her second victory in 200m clocking 36.3 beating Nzioka to second timing 37.7 and Janet Ndugu (38.8).

It was another quadruple as Eastern based runner Stephen Nkaiwatei won four gold together with Mosoriot’s Emmy Chemutai.

To end the championships in style, the second year student at Kigari Training College rounded up his fourth gold in men’s 10,000m beating defending champion Wycliffe Kupar of Western.

Nkaiwatei won today’s 10,000m to add on his 1,500m and 5,000m he won on Wednesday and 3,000m steeplechase he won during the opener.

In today’s race, he faced a stiff challenge from Eregi’s Kupar, winning in homestretch by clocking 30:52.1 ahead of Kupar’s 30:52.6 while Mailu Nyamai from Kitui completed the podium in 32:08.2.

It was the second time Nkaiwatei had beaten Kupar from Western but the later failed to launch a better revenge. First, Nkaiwatei beat Kupar in 5,000m and today in 10,000m.

Chemutai also won a quadruple with today’s 5,000m title, 1,500m, 10,000m and 800m respectively.

Rift Valley’s Phylis Nekesa won 400m hurdles in women’s category ahead of Pascaline Jepkosgei and Annet Chepteng’an. Chester’s Nekesa won in 70.0 ahead of Jepkosgei’s (Tambach) 72.0 and Ugenya’s Chepteng’eni 73.3 while Kamwenja’s Collins Cheruiyot won in mens category. Competinmg for central, Cheruiyot clocked 54.2 ahead of Shadrack Kibitok (Eregi) in 55.4 and Daniel Kosgei’s (Murang’a) 56.2.

Selected results

100m T11 women

  1. Winnie Wauor (Asumbi)-16.6
  2. Janet Nzioka (Machakos)-17.4
  3. Nancy Gichuru’s (Machakos)-17.7

200m T11 women

  1. Winnie Awuor (Asumbi)-36.3
  2. Janet Nzioka (Machakos)-37.7
  3.  Janet Ndugu (Machakos)-38.8

10,000m men

  1. Stephen Nkaiwatei (Kigari)-30:52.1
  2. Wycliffe Kupar (Eregi)-30:52.6
  3. Mailu Nyamai (Kitui)-32:08.2

400h hurdles women

  1. Phylis Nekesa (Chester)-70.0
  2. Pascaline Jepkosgei (Tambach)-72.0
  3. Annet Chepteng’an (Ugenya)-73.3

400mhurdles men

  1. Collins Cheruiyot (Kamwenja)-54.2
  2. Shadrack Kibitok (Eregi)-55.4
  3. Daniel Kosgei (Murang’a)-56.2

5,000m women

  1. Emmy Chemutai (Mosoriot)-18:47.8
  2. Fancy Chesang (Tambach)-19:11.5
  3. Lucy Jepkirui (Mosoriot)-19:23.8
Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.