LATEST NEWS OTHER SPORTS

Eliud Kipchoge is the best sports person of the year at SOYA awards

World marathon record holder Eliud Kipchoge was voted the best Sports Personality of the year ending 2018 during Safaricom Sports Personality of the Year (SOYA) held today at Fort Jesus in Mombasa County.

SOYA- Dickson Odwari wins ana award as a man living with disability

It was a double victory for Kipchoge after he was named the male sports personality of the year, he added his sports person of the year.

This was the second time the reigning Olympic marathon winning the title after winning in 2016.

Soya team of the year- Harambee Stars

The two time London marathon winner edged Kenya Sevens star Willy Ambaka, Harambee Stars goalkeeper Patrick Matasi, 1500m World, Commonwealth and African champion Elijah Manangoi and 3,000m steeplechase runner Conseslus Kipruto.

SOYA- Rosemary Owino receives coach of the year award

As athletes dominated the gala, 3,000m steeplechase record holder Beatrice Chepkoech was named the best female sports personality ahead of WBC champion boxer Fatuma Zarika, Kenya Lionesses star Janet Okello, 5,000m World and African champion Hellen Obiri and World Under-20 3,000m steeplechase champion Celliphine Chespol.

SOYA-Telkom Kenya receives team of the year

Full list of winners:

Overall Sports Personality of the Year

Eliud Kipchoge

Sportsman of the year

  1. Eliud Kipchoge (athletics)
  2. Elijah Manangoi (athletics)
  3. Willy Ambaka (Rugby)

Sports woman of the year

  1. Beatrice Chepkoech (athletics)
  2. Hellen Obiri (athletics)
  3. Janet ‘Shebesh’ Okello (kenya Lionesses)

Sports Team of the year (Men)

1. Harambee Stars

2. Gor Mahia FC

3. Davis Cup Team (Tennis)

Sports Team of the year (Women)

1. Telkom Kenya hockey team

2. Kenya Lionesses

3. Equity Bank Basketball

Coach of the year:

  1. Rosemary Awino (Tennis)
  2. Kevin Wambua (Kenya Lionesses)
  3. Jos Openda (Telkom Kenya women’s Hockey)

Sports Federation of the Year

1. Kenya Secondary School Sports Association

2. Athletics Kenya

3. Football Kenya Federation

Sportsman of the year living with disability 

  1. Dickson Onduari (handball)
  2. Peter Munuve (Wheelchair tennis)
  3. Daniel Kiptum (Deaflympics)

Sportswoman of the year living with disability 

  1. Jane Ndegwa (wheelchair tennis)
  2. Michelle Kahindi (football)
  3. Caroline Wanjira (athletics)

Most promising (girls)

1. Angela Okutoyi (Lawn tennis)

2. Beatrice Chebet (Athletics)

3. Maria Bruhneiller (Swimming)

Most promising (boys)

  1. Edward Zakayo (Athletics)

2. Rhonex Kipruto (Athletics)

3. Carlos Ochieng (Judo)

School coach of the year:

1. Mikasa Amboko (Kwale Girls football)

2. Justin Kigwari (Kwanthanze Girls (Volleyball)

3. Kevin Lugalia (St Anthony Hockey/Youth Olympics)

School team of the year (boys):

1. Laiser Hill School (Rugby)

2. Upper Hill High School (Rugby)

3. St Anthony’s Kitale (Hockey)

School team of the year (girls):

  1. Kwale Girls (Football)
  2. Trans Nzoia Mixed (Hockey)
  3. Kwanthanze Girls (Volleyball)

Most oustanding players (boys)

1. Albert Njogu (Tennis)

2. Shadrack Kiptoo (Badminton)

3. Emmanuel Ndonga (Swimming)

Most oustanding players (girls)

  1. Elizabeth Kioko (Kwale Girls, football)
  2. Roselyn Asumwa (Tennis)
  3. Esther Mutinda (Volleyball- Kwathanze)

Community award: Lawrence Karanja (Tennis)

Hall of fame: Mohammed Kheri (football), Rose Tata Muya (Athletes)

Facebook Comments

Leave a Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *