Top Fry Nakuru, Menengai Cream Homeboyz, Nondescripts rfc, Strathmore Leos, Blak Blad, Western Bulls, Sportpesa Quins, Mwamba RFC, Menengai Oilers, Resolution Kisii, Mean Machine, Kabras Sugar RFC, KCA,
LATEST NEWS RUGBY

Champions Homeboyz seeded top as Nakuru10s kicks off

Nakuru-ten-a-side rugby champions Homeboyz headlines pool A ahead of tomorrow’s kick off at Nakuru Athletics Club.

Homeboyz, who beat Kabras Sugar to lift the title will be battling to defend their title in the tournament that has received 40 teams where 36 will compete due to time allocated for the tournament.

The champions will be facing off with Impala Saracens, Tatu City Nondies and Jomo Kenyatta Unoiversity of Science and Technology (JKUAT) Cougars.

Division One will have 16 teams: four pools with four teams each while Division Two will have five pools with four teams each.

Pool B hosts Stanbic Mwamba, Masinde Muliro University, KCB and the Egerton Wasps. 

Kabras Sugar who finished third in last year’s tournament are in Pool C with Blakblad, Strathmore Leos and the University of Eldoret while Menengai Oilers, hosts Top Fry Nakuru, Makueni and Mean Machine are in Pool D.

Division Two’s defending Champions and hosts, Top Fry Nakuru II are top seeds in Pool A alongside Meru, KPA Eldoret and Bomet University. Moi University, Northern Suburbs, Dagoretti Bulldogs and Kenya School of Law make up the Pool B. Pool C hosts Kiambu RFC, Murang’a RFC, Molo and Vihiga Granites while Stingers RFC, KCA, Zetech University and Brumbies make up Pool D.

The last Pool in this Division comprises of Technical University of Kenya, Administration Police, Nakuru KITI and Citam Kisumu.

Action on both Divisions will kick off at 8:00am and entrance to the venue on Saturday and Sunday is Ksh. 400/- at the gate while on Friday, the charges are Ksh. 200/-.

Nakuru 10s Div I
Pool A: Homeboyz, Impala, Nondies, JKUAT 
Pool B: Mwamba, MMUST, KCB, Egerton 
Pool C: Kabras, Bald, Strath, UoE 
Pool D: Oilers, Nakuru, Makueni, Machine

Div II
Pool A: Nakuru II, Meru, KPA Eldoret, Bomet RFC 
Pool B: Arsonist, Northern Suburbs, Dagoretti, KSL 
Pool C: Kiambu, Murang’a, Yolo, Vihiga 
Pool D: Stingers, KCA, Zetech, Brumbies 
Pool E: TUK, AP, Nakuru Kiti, Citam Kisum

Source: Raga House

Facebook Comments
Total Views: 77 ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.