ATHLETICS LATEST NEWS

Jemutai, Kiptoo win double at North Rift World U20 pre-trials

Reigning Africa under 20 3,000m champion Zenah Jemutai bagged a brace at the Athletics Kenya North Rift region during the world under 20 pre-trials held today at the Lornah Kiplagat Sports Academy in Iten, Elgeyo Marakwet County.

Running on Home County, Jemutai won 3,000m and 1,500m ahead of national trials that will be held between July 1st and 3rd July at Kasarani.

In her opening race, Jemutai from Kapsait Training Camp won the 3,000m in 9:28.9 beating compatriots Maurine Jepketer (9:41.9) and Brenda Kiplagat who clocked 9:5.8 to complete the podium.

She completed a brace in 1,500m 4:25.3 ahead of Turkana’s Janet Kipkoech who timed 4:35.1 and Elgeyo Marakwet’s Grace Loibach 4:37.5.

As Jemutai took charges in 3,000m, West Pokot’s Frankline Kiptoo shone in men’s 3,000m title in 8:19.3 beating Elgeyo Marakwet Vincent Maiyo and Bernard Kipkurui in 8:23.2 and 8:24.9 respectively.

Selected results

110m hurdles boys

  1. Caldon Kipkirui (EMC)- 20.4
  2. Allan Kipyego- (Trans Nzoai)- 48:0
  3. Samuel Toili (Trans Nzoia)- 49.6

400m girls

  1. Ann Mbatha (Trans Nzoia)-56.8
  2. Jackline Nanjala (Trans Nzoia)- 59.8
  3. Elizabeth Khasetha (Trans Nzoia)- 62.2

3,000m girls

  1. Zena Jemutai (EMC)- 9:28.8
  2. Maurine Jepkoech (EMC)- 9:41.9
  3. Brenda Kiplagat (EMC)- 9:55,8

400m hurdles boys

  1. Evans Kipruto (West Pokot)- 56.0
  2. Isaac Kibet (Trans Nzoia)- 59.6
  3. Collins Kipkemboi (EMC)- 60.2

400m hurdles

  1. Judy Jeruto (EMC)- 67.3
  2. Janet Jepkorir (EMC)- 70.3
  3. Cylisha Jeruto (EMC)- 82.1

3,000m boys

  1. Franklin Kiptoo (West Pokot)- 8:19.3
  2. Vincent Maiyo (EMC)-8:23.2
  3. Bernard Kipkirui (EMC)- 8:24.9

Javelin girls

  1. Gladys Jepkemboi – 37.89
  2. Millicent Komen- 31.86
  3. Leen Chepchumba- 26.6

5,000m boys

  1. Felix Korir- (EMC)-14:11.4
  2. Timothy Kibet (EMC)- 14:15.7
  3. Fredrick Domonges (West Pokot)- 14:34.7

Triple jump girls

  1. Purity Rotich- 10.11
  2. Nancy Jepkosgey- 9.5
  3. Sheila Kemboi- 9.48

1,500m girls

  1. Zena Jemutai (EMC)- 4:25.3
  2. Janet Jepkoech (Turkana)- 4:35.1
  3. Grace Loibach (EMC)- 4:37.5

100m girls

  1. Sarah jepchumba (EMC)- 12.5
  2. Victory Ropogi (EMC)-12.5
  3. Ruth Jeptoo (EMC)- 13.6

100m hurdles girls

  1. Varaline Kibet (EMC)- 18.5
  2. Diana Bungei (EMC)- 18.7
  3. Sharon Kibet (EMC)- 19.00

100m boys

  1. Sylvester Simiyu (Trans Nzoia)- 10.6
  2. Yak Machak (EMC)- 11.1
  3. Davis Cheruiyot (Trans Nzoia)- 11.3

1,500m boys

  1. Timothy Kipchirchir (EMC)- 3:54.8
  2. Kelvin Kiptoo (Trans nzoia)- 3:55.5
  3. Alphazard Kimutai (EMC)- 3:55.8

5,000m girls

  1. Irene Jepkerker 17:9.6
  2. Miriam Kibet- 17:15.5
  3. Marion Kiptoo- 17:48.8

800m boys

  1. Noah Kibet (Trans Nzoia)- 1:45.1
  2. John Kiprotich (EMC)- 1”:46.7
  3. Brian Kiptum (Trans Nzoia)- 1:49.0
Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *